Leczenie zgryzów krzyżowych

Zgryz krzyżowy należy do poprzecznych wad zębowych. Charakterystyczną cecha jest zachodzenie zębów dolnych na górne (fizjologicznie jest na odwrót) po jednej stronie łuku. Wada występuje dość często w społeczeństwie i wymaga jak najszybszego leczenia ortodontycznego przez specjalistę, którego można spokojnie znaleźć w Toruniu. Miasto dysponuje szeroką ofertą, zawierającą adresy wielu profesjonalnych klinik (więcej: dentysta-stomatolog.com / Toruń).

W chwili obecnej rozróżnia się kilka typów zgryzów krzyżowych. Zgryz krzyżowy częściowy przedni polega na zachodzeniu zębów przednich, a boczny na zachodzeniu zębów bocznych i tylnych. Przy typie całkowitym można mówić o zachodzeniu połowy zębów. W rysach twarzy jest dostrzegalna asymetria, uwypuklenie wargi dolnej oraz zapadnięcie wargi górnej. Ponadto pacjenci skarżą się na problemy z przeżuwaniem. Wada może powstać w wyniku dysproporcji pomiędzy wielkościami łuków, tzn. szczęka jest zbyt wąska, a żuchwa zbyt szeroka.

Biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby oraz wiek pacjenta, można zastosować różnorakie metody leczenia. U dzieci z mleczakami stosuje się odpowiednie szlifowanie zębów, a także aktywator Andresena z dolnym łukiem wargowym, mającym na celu ustawienie zębów dolnych dotylnie w stosunku do górnych. Gdy wada powoduje przesunięcie linii pośrodkowej, można zastosować na podniebienie aparat Quad-Helix, który rozszerzy podstawy kostne szczęki. Przy nadmiernie rozwiniętej szerokości dolnego łuku stomatolog powinien zastosować łuk językowy dolny z pierścieniami zacementowanymi na trzonowcach. Dzięki temu uniknie się dalszego poszerzania żuchwy. Nieznaczne stłoczenia w odcinku przednim połączone ze zgryzem krzyżowym częściowym przednim można leczyć płytką Schwarza z odpowiednio dostosowanym łukiem zstępującym. Dentysta może również zalecić ćwiczenia z łopatką, jeżeli problem obejmuje wyłącznie jeden ząb. Należy pamiętać, że czym dziecko młodsze, tym są większe szanse na to, aby uniknąć rozwoju wady, dlatego tak ważna jest częsta kontrola u stomatologa.

Około dwunastu procent wszystkich wag zgryzowych obejmują wady poprzeczne, a wśród nich zgryz krzyżowy. Odwrotny nagryz zębów jest nie tylko mało estetyczny, ale również uniemożliwia odpowiedni rozwój szczęki i sprawia problemy z jedzeniem. Cechuje się ona także zmianą rysów twarzy, co może mieć duże znaczenie podczas ogólnego rozwoju psychicznego młodego człowieka, który jest niezwykle podatny na opinie najbliższego otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *